Balkon i fajermur – kłopotliwe elementy

 

Na etapie projektowania architektury strasznie spodobały mi się fajermury – takie nawiązanie do domów z 40-50-tych, nim jeszcze okres socjalizmu zmasakrował krajobraz polskich miast i wsi.

Podczas budowy okazało się, iż fajermury i balkony to dość kłopotliwe elementy. Po pierwsze fajermur trzeba dobrze zaizolować (nigdy nie będzie tak dobrze jak w przypadku dachu bez fajermura), kładąc folie i blachę wybić boki tak, aby woda nie płynęła wzdłuż ściany.

W przypadku jaskółki fajermur sprawia iż dużo trudniej wybić kosze (te koryta którymi spływa woda), trzeba uważać aby woda się nie przelewała i nie płynęła wzdłuż po tylnej ścianie. Nie wspomnę iż po ociepleniu okucie fajermurów to dodatkowe kilka m2 blachy..

Co do balkonów – fajnie wyglądają tylko trzeba je ocieplić ze wszystkich stron (góra, dół, boki), aby nie stanowiły takiego wielkiego „radiatora” który będzie przekazywał na zewnątrz bardzo dużo ciepła. Mówi się, iż balkon oddaje tyle ciepła z płyty ile ma m2… 

Teraz zapewne zrezygnowałbym zarónow z fajermurów jak i balkonów. Ewentualnie balkony wybodowalibyśmy jako niezależne konstrukcje stalowe lub drewniane.

Fajermur - ocieplenie

Balkon - elewacja zachodnia

Reklamy

2 komentarze do “Balkon i fajermur – kłopotliwe elementy

  1. Łukasz Autor wpisu

   Nie ocieplaliśmy go 🙂

   Okno jest poprowadzone na zewnątrz słupa. Tzn profil plastikowy łączący 2 okna jest na zewnątrz, okno natomiast osadzone jest na klamrach i przesunięte na zewnątrz (normalnie okna osadzaliśmy w ścianie a to jest w ociepleniu). Ponieważ mamy 20 cm wełny to nie było z tym problemem. Wewnątrz natomiast są szersze parapety gdyż okno przesunięte jest o te 10-15 „na zewnatrz” domu.

   Zaleta takich parapetów jest taka – w kuchni zawsze się przydają jako dodatkowa półka.

   Takie rozwiązanie minimalnie „ciągnie” – jak przy -20′ przyloży się rękę do słupa to jest zimny. Ale nie jest to mostek bo nie zbiera sie wilgoć (nie skrapla się), ani nie wieje czy ciągnie. Raczej efekt zimnego metalu i ściany…

   Pewnie norm domu pasywnego to nie przejdzie, ale przyjęlismy drobne ustępstwo vs efekt.

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s