Rekuperacja i GWC

W poprzednim poście wrzuciłem zdjęcia piwnicy – w jednej ze ścian pozostawiliśmy otwór umożliwiający w przyszłości łatwe wykonanie GWC. Ale może najpierw krótkie wprowadzenie.

Rekuperacja to mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła z wydmuchiwanego powietrza. Problem w nowoczesnych domach jest taki, że dzięki coraz lepszej technologii są one bardzo szczelne. Ma to jednak wadę – wymiana powietrza nie jest wystarczająca.

W większości domów mamy wentylację grawitacyjną, nie pozwala ona jednak kontrolować wymiany powietrza (np. kiedy jedziemy do pracy i dom jest pusty, mogłaby być ona znacznie mniejsza, niż wieczorem gdy przebywa w nim cała rodzina). Dodatkowo wentylacja grawitacyjna wiąże się najczęściej z ochładzaniem powietrza w środku.

Wentylacja mechaniczna wydawała mi się sensowniejsza, a ponieważ nie jest dużo tańsza od rekuperacji, od razu pomyślałem o tym rozwiązaniu. Rekuperacja pozwala więc na kontrolowaną wymianę powietrza w domu, przy jednoczesnym ograniczaniu strat ciepła.

GWC (gruntowy wymiennik ciepła) to rozszerzenie tej koncepcji – jakby dodatkowy moduł. Przez wymiennik ciepła umieszczony w ziemi przeprowadza się powietrze które wchodzi do domu. Przechodzi ono przez specjalne rury. Dzięki temu powietrze jest schładzane w lecie (klimatyzacja) o ogrzewane w zimie.

Tak jak wspomniałem zostawiliśmy dziurę w ścianie na potrzeby rury którą można wprowadzać powietrze. Nie wiedzieliśmy wtedy, że takie rury mogą być zakopane pod domem ogranicza się wtedy koszty wykopu (i tak trzeba go zrobić na potrzeby fundamentów).

Koszty

Jakie są koszty rekuperacji. Wszystko zależy od kubatury oraz wybranej centrali. Ważny jest także rozkład pomieszczeń w domu, sposób i rodzaj rur (flex vs sztywne). U nas dla kubatury około 550m3 otrzymywaliśmy mniej więcej następujące kosztorysy:

  • projekt instalacji (mieliśmy już projekt reku w projekcie budowlanym – ale każdy fachowiec zaczyna od tego, kto to tak ….) = 1 000 – 1 500zł
  • rekuperator  = 8 000 – 14 000zł
  • rury, materiały do zabudowy karton-gips = 3 000 – 4 000zł
  • robocizna = 5 000zł
  • dodatkowo koszty wykonania GWC 10 000 – 15 000zł

Co wybraliśmy?

Ponieważ o możliwości wykonania GWC pod domem dowiedzieliśmy się późno, przygotowaliśmy jedynie instalacje w taki sposób, aby GWC dało się w miarę łatwo podłączyć. Wykonaliśmy natomiast instalacje na fleksach (elastyczne rury z folii), sposobem pół gospodarczym. Koszt:

  • rekuperator JanGaz = 6 500zł
  • przewody, skrzynki rozdzielcze = 2 500zł
  • koszty robocizny (rozłożenie rur, ocieplenie, zabudowa karton-gips) = 2 500zl

Rekuperator Jan Gaz to ponoć porządna jednostka, nadaje się do instalacji na poddaszu (chociaż warto wtedy docieplić wełną), mamy reku ze sterownikiem oraz opcją podłączenia do pochłaniacza w kuchni (włączenie pochłaniacza powoduje uruchomienie opcji przewietrzenia domu).

Skorzystaliśmy z pierwotnego projektu rekuperacji, który lekko zmodyfikował Kagnax z forum Muratora, on także załatwił skrzynki rozdzielcze i wytłumaczył mi co i jak. Polecam, bo dzięki temu przynajmniej 5000zł zostało w portfelu + wiem która rura jest do czego i jak powinno to działać.

Czy działa jeszcze nie wiemy, uruchomimy reku dopiero w wakacje 2013.

ps.

Jak planujesz rekuperacje i myślisz o GWC, to najlepiej zastanowić się nad umieszczeniem przewodów pod domem, na wczesnym etapie budowy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s